Şu ana kadar bir çok internet sağlayıcı kullandım. Bu konuda çok sıkıntılarım oldu ve bu sıkıntıları bir nebzede başkaları yaşamasın diyerek başımdan geçenleri anlatmaya ve belki başkalarının karar vermesine katkı sağlayabilirim düşüncesiyle deneyimlerime göre değerlendirme yapmak istedim. Ancak bu konuda kesinlikle özellikle bir internet sağlayıcıyı kötülemeye veya göklere çıkarmaya çalışmadığımı bilmenizi isterim.

Elbette bir internet sağlayıcıdan aldığınız hizmeti sadece ve sadece firmaya yüklemek yanlış olur. Bunun için en önemli etken evinizin veya iş yerinizin konumudur. Ayrıca başka etkenlerde bu konuda oldukça önemlidir. Örneğin kullandığınız modem, binanızdan evinize kadar olan kabloların kalitesi ve uzunluğu, evin içerisinde modemin konumlandırılması ve kablo lamanın düzenine kadar tüm bunlar ve dahası internet hızınızı ve kalitesini etkileyecek faktörlerdendir.

Gelelim benim kullandığım internet sağlayıcılarına. Sadece aşağıda listesi bulunan yani birebir kendi kullandığım internet sağlayıcılar hakkında yorumlarım olacak.

İnternet Servis Sağlayıcıları

1- Türk Telekom – ADSL – Fiber

2- Super Online – ADSL – SuperBox

3- Turk Net – ADSL

Bu konuda yaşadığım deneyimlere nazaran en önemli iki konu üzerine değineceğim.
Hız (Download ve Upload) ve Destek (Kopma, kesilme vs. durumlarında destek)

Superonline ADSL kullanım deneyimim 5 senedir.
Hız – Kullandığım süre boyunca hız konusunda alçalma ve yükselme pek yaşamadım. Genelde stabil bir bağlantı hızına sahiptim. Ancak tam performansı hiç bir zaman alamadım. Ama çok düşme de olmadı. Konumuma ve alt yapıma göre idare edilebilir bir bağlantıydı. 16 Mbps bir bağlantı taahhüdüne rağmen çoğunlukla 13-14 Mbps hıza sahip oldum.
Destek – Destek konusunda çok fazla bir problem yaşamadım. Ancak yaşadığım zamanlarda da saç baş yoldurttular diyebilirim. Telefonla her zaman ulaşabildiğim gayet kibar ve anlayışlı müşteri hizmetlerine sahipler. O kadar güzel konuşuyorlar ki insan sorunun hemen çözüleceğini düşünüyor ama maalesef hiçbir zaman hızlı ve tam sağlıklı bir destek alamıyorsun. Sonunda problemin hallediliyor ama her seferinde aynı sorun için defalarca aynı testler sağlanıyor, aynı kendilerince çözüm önerilerini mecburen dinlemek zorunda kalıyorsunuz.

Superbox  20Mbps kullanım deneyimim 1 senedir.
Hız – Hız konusunda gördüğüm en iyi internetti diyebilirim. Tam performans aldığımı hatta üzerinde hızlar ile karşılaştığımı çok rahat söyleyebilirim. Ancak şunu belirtmem gerek ki kesinlikle en pahalı internet.
Destek – Destek evin için de dağıtımı iyi değil. Değişim problemli olacağını düşündüğüm için ara aparatla çözdüm. Yani desteği denemedim. Bu yüzden pek bir şey söyleyemem ama sonuçta bu da bir süper online servisi.

Turk Telekom ADSL kullanım deneyimim 5 senedir.
Hız – Hız konusunda bunda da tam performans hiç alamadım ve sürekli değişken bir hız mevcut. Berbat diyebilirim. Zaman zaman 16 Mbps hız yerine 1-2 Mbps ile aylar geçirdim diyebilirim. Hiçbir zaman da 10-12 Mbps üzerine çıkamadım.
Destek – Destek konusunda güzel bir iletişim becerisi sıfır diyebilirim. Muhatap buluyorsun ama konu hakkında doğru kişiyi bulabilmek tamamen eziyet. Ayrıca insan olmasına rağmen robot gibiler. Seni dinlemek istemiyor gibiler. Belki hepsi öyle değildir diyecem ama benim karşılaştıklarım hep bu şekilde çıktı. Hep aynı şeyleri tekrar ediyorlar. Bir şekilde bu aşamayı geçebilirseniz ki uzun bir süreç olduğuna emin olun. Arıza destek konusunda son destek sağlayacak kişi evine, apartmanına, sokağına hemen hemen hiç gelmiyor. Cepten biri arıyor aman abi bu da sıkıntımı senin o bölgede herkes hep aynı, yada yağmur kar fırtına gibi şeyler ile kendince işi çözümlüyor. Seni de bir şekilde ikna edip telefonu kapatıyor. Aynı sorun güneş açınca çiçekler yüzünü gösterince kuşlar cıvıl cıvıl ötmeye başlayınca devam ettiğini görüp tekrar başvuruyorsunuz ama inanın bir değişiklik olması çok çok zor. Bazen geldiklerini kontrol ettiklerini söylüyorlar ama bunu nasıl başarıyorlar hiç bilmiyorum. Gece gece parmak uçlarının üzerinde çıt çıkarmadan gelip kontrol edip gidiyor olmalılar.

Turk Telekom Fiber kullanım deneyimim 1 senedir.
Hız – Hız konusunda verdikleri hızın biraz altı da olsa genelde stabil ve gayet iyi diyebilirim. 24 Mbps kullanıyorum ve ölçümlerde genelde 20-23 Mbps alabiliyorum. Şu ana kadar herhangi bir düşüklük veya kopma olayı yaşamadım.
Destek – Destek konusunda ise şimdilik apartmanın girişinde ki kutuyu düzgün takmadıkları için bir defa düştü kabloların ucunda koca kutu sallanıyordu. Kutunun açılmaması ile ilgili uyarı bandı olduğundan kendim müdahale edemedim. Çünkü kutunun kapağının açılıp içeriden vida takılarak duvara monte edilmesi gerekiyordu. Hem giderek şahsen başvurduğum hem de telefonla arıza bildiriminde bulunduğum halde uzun süre gelmedikleri gibi telefonla arayıp sürekli arızanız giderildi mi deyip durdular. Baktım bu iş böyle olmayacak sonunda evet sağolun çok güzel oldu deyip çıkıp tutturma usulü kendim yaptım. Başka da bir sorun yaşamadım.

Turk.Net ADSL kullanım deneyimim 2 senedir.
Hız – Hız konusunda başlamadan telefon ile verdikleri tahmini değere hiç düşmedi. Aynı modem aynı ev aynı kablolar ile Turk Telekomun 2 katı hızında hatta zaman zaman nasıl oluyorsa çok daha yüksek hızlarda internetim olmuştu.

Destek – Destek konusunda maalesef muhatap yok. Ticket sistemi ile bildiriyorsunuz. Sadece 1 hafta binaya gelen kablolar ile ilgili sorun olduğu için yazdım. Biliyorsunuz Türk Telekom alt yapısını kullanıyor. Turk Telekomdan 3 defa aradılar abi yeter artık boyna şikayet konusu açıyorsun geldik düzelttik ya dediler. Kendileri de 3 hafta boyunca sıkıntınız tamamen düzeldi mi başka bir sıkıntı var mı diye arayıp sordular. Bu benim için mükemmel bir şeydi. Elbette benim şansım olabilir ama telefonla destekleri olmamasına rağmen telefon ile arayıp sormaları ticketlara hızlı geri dönüş sağlamaları ve en önemlisi sorunumun çözülmesi beni kendilerine hayran bıraktı. Ancak internet üzerinde en çok şikayette bu firmadan olduğunun da bilinmesi lazım. Ama tekrar ediyorum ben hiçbir problem yaşamadım. Eğer Fiber internet gelmeseydi kesinlikle bırakmazdım. Hatta şu konuyu da söyleyebilirim, acaba aklımı çelerler mi diye eve kadar Fiber geldi, geçmeli miyim geçmemeli miyim diye kendilerine danıştım. Ancak gelen Fiber alt yapısı onlar ile uyumlu olmadığını ve Fiberin daha iyi ve hızlı olduğunu çekinmeden belirtmeleri de ayrı bir güzellikti. Hiç bir problem yaşamadan hizmetimi de olması gerektiği gibi sonlandırdılar.

Lafın kısası yukarıda yazdıklarım haricinde de bir çok internet servis sağlayıcı mevcut. Ama ben sadece kendim birebir kullandıklarım hakkında ve kendi yaşadıklarıma göre bir değerlendirme yaptım. Sizlerde bu yazdıklarımı okuyarak belki kafanızda bir nebze de olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

 

 


7 yorum

Can Atasever · 22 Ağustos 2020 20:20 tarihinde

Ailemle oturduğum evde Superonline Fiber kullanıyorduk. Bugüne kadar kullandığım en iyi internetti diyebilirim. Evlendiğimden beri, yani yaklaşık 3.5 senedir Türk.net kullanıyorum ve dediklerinize katılıyorum. Stabil bir bağlantı hızı alıyorum. Destek ekibine pek işim düşmedi, sadece 1 defa ticket açtım, problem 2-3 saat içerisinde giderildi. Bana göre Türk.net’in en iyi özelliği, taahhüt istememesi. Ay başında evimi değiştirdim, internet pakedimi de değiştirsem mi dedim ama fiyat/performans olarak Türk.net şu an kesinlikle en iyisi.

Melike · 18 Haziran 2020 22:28 tarihinde

teşekkürler bilgiler için hocam

aras · 22 Mart 2020 17:44 tarihinde

Turknet tavsiye ederim. altyapınız destekliyorsa 100 mbit hızı 75 tl ile hiçbir kota ve taahhüt olmadan alabilirsiniz.aynı hızı diğerlerinden 150 tl altında bir fiyata alamazsınız şuan. abone olmayı düşünenler halen devam eden arkadaşını getir kampanyasından yararlanarak 1 ay fatura ödemekten kurtulabilirler. bunun için aşağıdaki kodu abone olurken kullanmaları yeterli.
kod:JPC99IV54NMX

Ali Gültekin · 24 Şubat 2020 22:23 tarihinde

Turknet te çok güzel bence…

Sosyal Medya Programı · 16 Şubat 2020 04:09 tarihinde

Tabi ki bana göre Superonline dir, fiber hız acisindan oldukça basarili

Samet · 01 Şubat 2020 10:09 tarihinde

Ellerinize sağlık hocam. Süperbox çok iyi ama bazı yerlerde de hiç çekmiyor :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.