Emeklilik fonlarından ve hatta tasarruf hesaplarından farklı olarak, kimsenin sizin sahip olduğunuzu veya onlara ne kadar sahip olduğunuzu ya da sensiz onlara nasıl erişeceğini bilmesine gerek yoktur. Bitcoin, herkesten gizlenebilen zenginlik depolaması için güvenli bir alan sağlar. Bazıları için Bitcoin’in cazip özelliklerinden biridir, ancak aynı zamanda mezara dijital para bir servet kazanmanın çok kolay olduğu anlamına geliyor. Bitcoin serveti için hüküm vermeden ölen insanların yakın geçmişteki bazı örnekleri var ki bu, bir sonraki akrabalar için bir miktar yapışkan duruma neden olabilir ve bunu talep edebilir.

Erişilemeyen küçük servet

Yakın zamandaki bir olayda, Colorado’daki bir adam ailenin bir mirasa aykırı bir borç yükü bıraktığını düşündü. Adam, Bitcoin’e, bugün bulduğu 4.000 $ ‘dan ziyade bir madeni paraya 13 dolara yaklaştığında yatırım yapıyordu. Bitcoin serveti kendi sorununu sağlayan sanal bir cüzdan içinde sakladı. Bu adam, Coinbase’i, ailesinin parasını talep edebilmesinin nedenlerinden biri olan bir cüzdan olarak kullanıyordu. Coinbase’e borçları açığa çıkaran banka hesabını inceledikten sonra ailesinin belgeleri elinde bulunduktan sonra, cüzdanın varlığını doğrulayan ve içeriğini aktarma sürecine girdi(Sahte ölüm sertifikaları ve diğer belgelerle dolandırıcık birçok soruna yol açabilir).

Özel Anahtarın gücü

Elbette, bu örnek, Coinbase’in ailesinin hikayesini kabul etmesi ve cüzdanı açması üzerine bağımlıydı, ancak sizin için bir sonraki akrabanız için Bitcoin servetinizin geleceğini güvence altına almanın başka bir yolu var. Bir cüzdanın özel anahtarı, bir cüzdan için erişim geçişi ancak her zaman daha popüler çevrimiçi cüzdanların bir kısmı tarafından iletilmez. Bir Bitcoin sahibi, özel anahtardan geçmeden ölürse, mirasçıları cüzdanını ancak içerideki servete hiçbir zaman erişemeyeceklerini anlamak için keşfedebilir. Bunu önlemek için, sahibin, birisinin özel anahtarın bir kopyasını taşınabilir bellek sürücüsüne kaydetmesi ya da bunları yöneten ticari bir hizmetliye görevlendirerek alması yeterlidir.

Sonsuza kadar kaybettim

Elbette, Bicoin’in sonsuza dek kaybolabileceği, bir kişinin ölmesi ve dijital para biriminin sahibi olduğunu bilmemesi durumunda örnekler var. Bitcoin’e zorunlu bir vergilendirme yapılmadığı için, yürütme organları varlıkları bulmak için bile kullanamazlar. Bitcoin durumu, insanların ayakkabı kutularında hisse senetleri ile birlikte öldüğü bir zamana benzetilebilir, bazen onları ihraç eden kurum bunları kurtaracak ve onlardan bir devlet hükümetinin mal sahibi mülkiyet birliğine devredene kadar on yıllardır fark edilmeyecek.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.