Microsoft’un yetkilileri 26 Ekim’de kazanç raporunda Office 365’in ticari aylık aktif kullanıcı sayısı, Nisan 2017’de 100 milyondan 120 milyona çıktığını belirtti. Microsoft yetkilileri, son çeyrek itibariyle Microsoft’un Office 365 Ticari aboneliklerinden, abonelik dışı lisanslama yoluyla sattığı Office’den daha fazla gelir elde ettiğini belirtti. Microsoft yetkilileri, bu çeyrek itibariyle hala geçerli. Microsoft yetkilileri, geçtiğimiz günlerde, şirketin Office ticari müşterilerinin üçte ikisini 2019 mali yılında (bir kere daha 1 Temmuz 2018’de başlayıp) bulutta bulmayı umduğunu belirtti.

Office 365’in, Office 365 ile birlikte Azure, Dynamics 365, Power BI ve Enterprise Security + Mobility dahil olmak üzere birçok işletme bulut hizmetinin bir araya geldiği Microsoft’un “ticari bulutuna” en büyük katkıyı sağladığı düşünülüyor (Microsoft, Bu ürün çizgilerinden ayrı ayrı çıkma.) Bu çeyrek, Microsoft, iki yıl önce kurulmuş olan orijinal programının birkaç ay ilerisinde ticari bulut için yıllık 20 milyar dolarlık çalışma hızını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl Microsoft’un satın aldığı LinkedIn, Microsoft’un “ticari bulut” kovasının bir parçası olarak dahil edilmedi ancak yetkililer, şirket analisti tarafından olumlu bir büyüme ve şirket genel kazançlarına katkıda bulunma çağrısı sırasında tekrar tekrar bahsettiler.

2018’deki ilk mali çeyreğiiçin LinkedIn, son çeyreklere kıyasla daha az para (294 milyon $) kaybetti. Çeyrek için 1.1 milyar dolarlık gelirle Microsoft yöneticileri, LinkedIn ile “planın önündüklerini” söyledi ve platform için rekor düzeyde büyüme ve katılım seviyeleri görüyor. Microsoft, LinkedIn’in satın alımının kapanmasından bu yana geçen dokuz ayda Microsoft ve LinkedIn hizmetleri arasındaki planlanan entegrasyonların bazılarını gerçekleştirdi ancak geçen yıl özetlenenlerin hepsini değil.

Wall Street’teki gözlerin çoğu bulut üzerinde eğitilirken, Microsoft’un “Daha Fazla Kişisel Bilgisayar” segmenti (Windows ve donanım) şirket gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Microsoft yetkilileri, bu çeyrek, şirketin Windows Phone işini yavaş yavaş kapatmasıyla sürükleyeceği en son nokta olduğunu belirtti (telefon geliri, bu çeyrekte 315 $ daha geriledi).

Yetkililer Yüzey işinin bu çeyrekte olduğu gibi güçlü olmaya devam etmesini beklediklerini söyledi. Yüzey gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 113 milyon dolar artarak 1 milyar doları aştı. Bu, Microsoft’un yepyeni bir donanım kategorisi olduğu için bu büyümeyi Surface Laptop’a atfettiler. Bununla birlikte, tüm satışlar net Surface Pro, şirket için zaten kurulmuş bir ürün). Microsoft, Yüzey net gelirini açıklamıyor, bu nedenle bu işletmenin karlı olup olmadığını bilmek mümkün değil.

Kategoriler: Diğer

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.