Satoshi Nakamoto, 2008’de 1930’lardan beri dünyanın en büyük ekonomik krizinde çöktüğü 2008’de, Bitcoin ağını ve onu etkinleştirmek için kullanılan blok zincir teknolojisini açıklayan beyaz bir sayfa yayınladı. O zamandan beri piyasalar düzelirken, Nakamoto’nun yaratımı gelişti ve block zinciri teknolojisi ve türevleri için yeni kullanımlar ve uygulamalarla birlikte sayısız “alt kaynak” yarattı. Bitcoin ağı ve blok zincir teknolojisi bugünün dijital ekonomisinin kilit bileşenleri haline geldiğinden, avukatların ve başkalarının bu teknolojinin temel terminolojisini ve özelliklerini anlamaları önemlidir. Bu makale, bu amaçla üst düzey açıklamalar sağlar.

“Bitcoin” nedir?

Aslında bitcoin, Bitcoin ağının “dijital varlığı” ve bazen “sanal para” veya “dijital para birimi” olarak adlandırılır. Geleneksel fiyat (hükümet tarafından desteklenen) para biriminden farklı olarak (örneğin ABD doları), kâğıt veya bir kuruş metal bozuk para, yalnızca elektronik olarak var olan dijital bir varlıktır. Tabi ki, Bitcoin ilk elektronik para biçimi değildi. Bazı açılardan, kredi kartları ve online bankacılık da dijital para birimidir. Bitcoin, var olan ilk “sanal para” bile değil. Bitcoin, dijital bir para biriminden daha fazla, aynı zamanda “kripto para birimi” anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bit arkadaşınızı çalınmasını önlemek için gelişmiş şifreleme kullanıyor. Her bir bit eşdeğeri sahibinin, hesap numarası gibi herkesin görebileceği “genel anahtar” ve hesaplar için işlemlerin kilidini açmak için kullanılan gizli bir sayı olan “özel anahtar” vardır.

Etkin Blok Zinciri Teknolojisi

Geleneksel banka hesaplarında, hesap bakiyeniz bankanız tarafından tutulan ve genellikle kilitlenmiş bir bilgisayar veritabanında “özel defter” üzerinde gizli tutulur. Yalnızca siz ve diğer yetkili personel hesap geçmişinize erişebildiğinden gizli. Bitcoin, ekonomisine katılan herkesin şimdiye kadar yapılmış olan her işlemin bir kopyasını bulunduğundan emin olmak için “blok zincir” teknolojisi olarak bilinen “kamuya açık bir defter” kullandığından farklıdır. Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in ötesinde oldukça kullanışlı olduğunu kanıtlanmış ve aynı temel çerçeveyi kullanan diğer alternatif paraları (veya “alt kümelere”) ve diğer kamu ya da yarı kamu defteri defteri sistemlerini teşvik etmiştir. Bitcoin blok zinciri, küresel “madencilerin” bir grup tarafından yönetiliyor. Bir işlemi gerçekleştirmek için çeşitli madenciler, zor bir matematik problemini çözen ilk madenci olarak yarışıyorlar. Bu sorunu çözmek, madencilerin “blok zinciri” (Bitcoin ekonomisindeki tüm önceki işlemlerin bir zincirini) “blok” (en son işlemlerle ilişkili) eklemelerini sağlar. Madenciler, genellikle, bu zor hesaplamaları çözmek için özel olarak geliştirilmiş özel bilgisayar donanımı ile önemli bilgisayar ağlarını kontrol eder.

Bir madenciyi, bu bilgisayar ağlarını kurmak ve sürdürmek için önemli miktarda ekonomik yatırım yapmak için teşvik eden şey nedir?

İlk olarak, önümüzdeki birkaç on yıl boyunca, madencilere, sorunu başarıyla çözdükleri takdirde, belirgin sayıda bitcoin verilir. Örneğin, her 10 dakikada bir 25 bit artıyor. Bitcoin başına 4.500 $ ‘lık bir madenci sadece 10 dakika iş için 112.000 $ kazanabilir. Ancak, bir bloğun başarılı bir şekilde çıkarılması için verilen bit eşleşmesinin sayısı, zamanla azalacak ve gelecekte bir noktada sıfır olacaktır. İkincisi, madencileri bir blokta belirli bir işlemi dahil etmeye teşvik etmek için katılımcılar madenden “ipucuna geçebilir” ve bir işlem ücreti ödeyebilir. Bu bugün bir itici güç olmasa da, gelecekte her bir blok için verilen bit eşi sayısının azaltılması veya ortadan kaldırılması nedeniyle devrilme oranının daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Bitcoin’in temel nitelikleri nelerdir?

Birincisi, her hesap, yalnızca genel numarayla tanımlanır ve bu nedenle hiçbir ad hesaba bağlı değildir.
İkinci olarak, tüm işlemler şeffaftır. Dağıtılan genel defteri sayesinde, herkes herhangi bir hesapta istediğiniz zaman bakiye bakabilir. Nitekim, herhangi bir belirli bit eşininin işlem geçmişi, ilk araştırıldığı günden itibaren geçtiği her hesaba kadar izlenebilir.
Üçüncüsü, herhangi bir hükümetten veya merkezi makamlardan bağımsızdır. Bitcoin’in en büyük güçlerinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda bazı insanları huzursuz yapan bir özelliktir. Bitcoin’i düzenleyen merkezi bir banka yok.
Dördüncüsü, geri döndürülemez. Bir işlem imzalanmış ve blok zincirindeki bir bloğa eklendikten sonra geri alınamaz(Ödemelerinizi yaparken adresi doğru yazdığınızdan emin olun).

Bitcoin riskini unutmayın

Bitcoinin fiyatı oldukça uçucu olma eğilimindedir. Çünkü, altın standartta olduğu zaman doların aksine, bitcoin’in değeri, yolun altındaki bir başkanın, gelecekteki bir işlemde kabul edilebilir bir değere sahip olması için bitcoin kabul etmeye istekli olacağına dair sahibinin güveninden başka bir şey tarafından desteklenmemektedir. Bitcoin hala nispeten yeni olduğundan, onunla ilişkili düzenleme, halen devam etmekte olan bir çalışmadır. Birçok ülkede, Bitcoin ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bitcoin dostu olmaya çalışan New York eyaleti gibi diğer yargı bölgelerinde de Bitcoin, yeniliği teşvik etmek için tasarlanmış dengeli bir düzenleme konusudur. Bununla birlikte, Bitcoin’in yerel para biriminin istikrarı için bir risk olarak algılandığı bazı yargı bölgelerinde, Bitcoin ağır şekilde düzenlenebilir veya hatta yasaklanabilir(Örnek çin). Bitcoin’i düzenleyen merkezi bir otorite olmadığından, Bitoin yönetişiminin kaosa neden olabileceği konusunda bir belirsizlik var. Genellikle, Bitcoin kuralları, Bitcoin ekonomisine katılanların çoğunun davranışına tabidir. Bitcoin ağı kurulduğunda yakın tarihte Bitcoin Cash adlı yeni bir ağ oluşturuldu.

Altcoin nedir?

Artık Bitcoin’in temel yazılımını kopyalayan veya değiştiren birçok diğer kripto para birimi var. En erken altcoinlerden biri “litecoin” idi. Daha belirgin bir altcoin “Ethereum” dur. Ethereum özellikle önemlidir, çünkü “akıllı sözleşmeler” yani madalyonun içine kodlanmış sözleşmeli terimlerin yanı sıra envanter, hisse senetleri veya diğer değerli ürünler gibi diğer varlıkları izlemek için madeni para kodlayan “belirteçler” sağlar. Bitcoin, altcoinler ve blok zincir teknolojisi ile ilişkili iş modelleri gelişmeye devam ediyor ve dijital ekonomimizde gittikçe önem kazanacak gibi görünüyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.