Apple, yeni iPhone 8 ve iPhone X’i resmen açıkladı ve yeni aygıtların Android’den daha iyi olup olmadığı ve bunun tersi yönündeki konuşma ısınmaya başladı. Telekomünikasyon ve tasarım şirketi Qualcomm, TechnoBuffalo web sitesine göre, “başkalarının gelmesini sağlayacak” bir avuç Android işlevini özetleyerek Apple’da “bazı önemli tonlar” atan bir blog yazısı yayınladı. Buna, iris kimlik doğrulama ve yüz tanıma, organik ışık (OLED) ekran görüntüsü ve hızlı şarj. Bu teknolojilerin Apple’ın yeni telefonuna dahil edilmesi bekleniyordu.

TechnoBuffalo, Apple’ın yeni teknoloji özelliklerini benimsemekte yavaş olduklarını umursamadıklarını belirtti; ancak bunları doğru yapabildikleri sürece. Web sitesi “Apple, parmak izi tarayıcıları ve ikili kameralarla bekledi ve bu özellikler cihazlarında iyi çalıştı” dedi. “Aynı şey, bu teknolojileri kullanan ilk Android cihazları hakkında söylenemez.”

Apple’ın teknolojiye yaklaşımı olumlu bir sonuç çıkmış gibi görünüyordu. Bağımsız bir teknoloji danışmanı Marcel Brown, mevcut iPhone 7’nin en yeni Samsung Galaxy’den daha güçlü olduğunu belirtti. “Android imalatçılarının işlemelerini nasıl bir satış noktası olarak göstermek istediğini göz önüne alındığında, bana oldukça şaşırtıcı geliyor ve Apple’ın [teknoloji] geliştirmesinde iPhone daha hızlıdır ve en yeni iPhone ilgili Android telefonlardan önemli ölçüde daha hızlı olacaktır.” dedi.

Brown, Android’in piyasaya çıktığında birleşik bir işletim sistemi olmadığını ve bu nedenle Samsung, LG veya HTC olmasına bakılmaksızın uygulamanın bazı cihazlarda farklı olduğuna dikkat çekiyor. Tersine, iPhone’un iOS sistemi “tutarlıdır ve göz ardı edilmemesi gereken büyük bir noktadır” diyor.

Tartışmayı çökertmek amacıyla CNN teknolojisi işletim sistemlerini 15 görevi yerine getirerek karşılaştırdı. Bulgular, oturum açma, çağrılar, müzik ve podcast’ler, arama, ayarlanmış titreşim seçenekleri ve Siri için parmak izi algılayıcısı söz konusu olduğunda iPhone’un daha başarılı olduğunu gösterdi. Öte yandan Android, zaman işleyişi, fotoğraf makinesi ve fotoğraf saklama, klavye, uygulama organizasyonu, etkin bildirimler, posta, haritalar ve iletişim navigasyonunda daha iyi bir iş yaptı.

Ancak özlü smartphone’taki savaş artık bitmedi. Samsung’un 15 Eylül’de piyasaya sürülecek olan Galaxy Note 8’in 6.3 inç ekran ve zarif bir tasarım sergilemesi bekleniyor. Ve önümüzdeki haftalarda Wall Street Journal raporlarında Google’dan yeni bir Pixel telefonu çıkacak. Peki siz hangisini tercih edersiniz?


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.