Kameranın diğer üst katmanlı aygıtlara karşı çekildiğinde kameranın nasıl çalıştığını görmek için HTC U11’i kasabada Samsung Galaxy S8, iPhone 7 ve Google Pixel ile birlikte çıkardık. İşte sonuçlar…
Not: Tüm fotoğraflar normal Otomatik HDR modunu kullanarak çekildi ve telefonun kendisinin belirli bir sahne için HDR’yi kullanıp kullanmamayı seçmesine izin verdi. Sonuçlarınız değişebilir.

Gün Işığı

Sağdan sola: HTC U11, Galaxy S8, Google Pixel, iPhone 7

Hemen, HTC U11 hakkında fark edeceğiniz ilk şey, Galaxy S8 veya iPhone’tan çok daha fazla renk bilgisi nasıl yakaladığıdır (Pixel gerçekten sadece burada bir kontrol cihazı idi). Yeşilliklerin, teknelerin, çimenlerin ve palmiye ağaçlarının – renkleri arasındaki ince farklılıklar dı her neyse, gün ışığında çekim yaparken Samsung’un yazılımı serin tarafta olma eğilimindedir; bu gökyüzü daha parlak bir mavi gölge gibi görünüyor (bence Pixel en iyi rengi yakaladı).

Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel

U11’in titreşim yerleri daha ince ayrıntılarda. Yakınlaştırma veya kırpma işlemi yaparken, HTC’nin keskinleştirmeyi ve gürültüyü azaltma işlemini tam gaz olarak görebilirsiniz. Bu konuda hiçbir şey ince değil. Gürültü filtreleme ve daha ince detayları bulanıklaştırmak için eleştirdiğimiz Galaxy S8 bile – U11’den çok daha keskin ve ayrıntılı bir görüntü üretti. Oldukça şaşırtıcı. Bu vakaların çoğunda, Galaxy S8’in görüntülerini, ayrıntı, renkler ve dinamik aralıklarla güzel bir şekilde karıştırarak çok açık olanı tercih ettim.

U11, yalnızca gölgeleri aydınlatmakla kalmayıp, fotoğrafın bu karanlık bölgelerinin içinden renk bilgisini çekerek daha iyi olduğunu söyleyeceğim. Telefonun neredeyse her zaman Galaxy S8’de bir ayağı vardır. Bu ve düşük ışık. HDR + ‘ın gölgeleri hafifletecek hiçbir şeyi olmadığı halde, dinamik aralık ve renk söz konusu olduğunda Pixel hâlâ kral olmaya devam ediyor, önemli noktaları getirirken çok iyi iş çıkarıyor. Pixel ile ilgili sorun, HTC U11 veya Galaxy S8’in netliği yanında iPhone ile çekim yapmak hızlı ve eğlenceli, ancak kalite olarak Android’in en yeni ve en mükemmel yerinde hiçbir yere yakın değil.

HTC U11, Galaxy S8

Cepheden bakan kameralar, işlerin gerçekten ilginç hale geldiği noktadır. U11 ve Pixel, bir öykünün noktası ön planda değil, ön plan içindeki insanlar üzerinde odaklanmak olduğunda, görüntüyü çok fazla karartır (parlak arka planı telafi etmek için). Aslında Pixel’deki pozlamayı düzenlemek mümkün – en iyi görüntüyü demet haline getirmek mümkündür – fakat bu yapılması gerekmeyecek bir sürü iş var. Galaxy S8 iyi görünüyordu, ancak fotoğraf çok yumuşaktı ya da odaklama dışıydı. Bu durumda HDR ile biraz denize çıksalar dahi, iPhone 7 net bir şekilde en iyi görüntüyü üretti. IPhone’un en büyük kamera gücü, fotoğraflarını düzgün bir şekilde ölçüyor ve açığa çıkartıyor; bu, ön yüz fotoğraf makinesiyle bile gösteriliyor. 4 fotoğraftan hızlı bir şekilde bakıp hangi cihazı vurduğunu bulmaya çalışmak giderek daha da zorlaşıyor, ancak buldum. Galaxy S8 daha serin bir tonda iken iPhone, parlak ve dış mekan sahnelerinde çekim yaparken neredeyse her zaman en kötü görüntüye sahipken HTC 10 biraz daha renk canlılığına sahip ve Pixel tonları en iyi noktaları vurguluyor ancak en kötü detaya sahip.

Düşük Işık

Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel

Gece ya da düşük ışık koşullarında çekim yapmak ve şeyler daha belirsizleşiyor. Hiçbir telefonun diğerine hakim olmadığı için neredeyse oldukça üzücü. Bu sadece mobil fotoğrafçılığın ne kadar zor olduğunu size gösterecek ancak bu testlerin tümünde tutarlı bir telefon olsaydı, iPhone oldu. İyi değil, dikkat et. IPhone’un düşük ışıklı fotoğrafları daima koyu, gürültülü ve renksizdi, ancak en azından keskinti.

Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel

Pixel neredeyse her zaman en iyi sonuçları verdi – düşük ışık Google’ın HDR’ın parlak olduğu yerdi, ancak HTC U11 de can çekişmemişti. Elbette, HTC U11 önemli noktaları patlatır, ancak bu sadece parlak görüntü alanına dokunarak ve pozlamayı manuel olarak ayarlayarak düzeltilebilir. U11 temel olarak bir sahnedeki ışıkların odağınız olmadığını ve muhtemelen her şeyi (binalar, insanlar, yüzler) görmek isteyeceğinizi varsayar.

Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel

Galaxy S8 aslında iPhone’a daha yakından takıldı. Görüntüler çoğunlukla keskin, ancak hemen hemen her zaman karanlık ve düz. Renkler sıkıcıydı (neredeyse bir sepya süzgeci uygulandığında olduğu gibi) ve sahnede parlak bir şekilde yanan bir şey varsa ölçme telafi etmek için tüm görüntüyü koyulaştıracaktı. Temelde U11’in aynı sahnedeki ölçümün nasıl işlediğinin tam tersi. Sonuçta, Google Pixel veya HTC U11’den aldığınız kaliteye yakın bir yer yok, bazen biraz daha keskindir.

Galaxy S8, HTC U11, Google Pixel

Her cihazın önünde bakan kameranın düşük ışık koşullarında kötü performans gösterdiği hiç de şaşırtıcı değil; çoğunlukla en azından en çok su çeken unsurlardan biri. Gerçekten konuyu görebileceğiniz fotoğrafı (gürültülü ve renksiz olsa bile) arıyorsanız, iPhone 7 kazanır. İstisna olarak inanılmaz derecede yumuşak Pixel imgesi olmak üzere, her şey çok karanlıktı.

Kazanan: HTC U11

Bu zor bir işti beyler. Bunu bir milyon kez önce söyledik ama mobil fotoğrafçılık çok iyi geçti, çoğu zaman sadece bir mesele. Bu, karşılaştırıp yargılayabildiğiniz objektif şeyler olmadığı anlamına gelmez, ancak çoğu zaman yalnızca en iyi görünen fotoğrafı düşündüğünüz anlamına gelir. Benim için sadece Google’ın HDR + ile rekabet edebilecek yeni bir akıllı telefon istedim. Pixel hâlâ kitabımdaki üstün atıcı olsa da (hep birlikte biliyordum), HTC U11 gerçekten çok yakın bir sırada geldi. Hiçbir suretle mükemmel değil ve Samsung’un üzerinde çalıştığı söylenen 8 çift kameralı Galaxy Note 8’i görmekten heyecan duyuyorum.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.