Facebook’un muazzam kitlesi, uzun zamandan beri reklam verenlere bir kedidir. Ancak şirketin engin ekosistemi, bu yıl, rahatsız edici içeriğin yanına yanlışlıkla görünme ihtimaline duyarlı olan büyük markalardan inceleniyor. Bu endişelere yanıt olarak, Facebook, Çarşamba günü, reklam yayınlamasını engelleyecek videoların ve makalelerin türlerini özetleyen yeni bir dizi kural yayınladı. Ayrıca, mesajların platformda nerede göründüğü ve ortak olduğu harici uygulamalar ve siteler hakkında reklam verenlere yeni bilgiler yayınlamaya başlayacağını da belirtti.

Otomasyon ve insan incelemesinin bir karışımı tarafından uygulanacak kurallar, reklamları diğer konuların yanı sıra gerçek dünyadaki trajedileri, “tartışmalı sosyal meseleler”, çocuk şov karakterlerinin zimmete geçirilmesini, şiddeti, çıplaklığı, kanadığını, uyuşturucu kullanımı ve küçümseme dili. Facebook, kuralları derhal videolara kadar genişletiyor ve şirketin işinin giderek kârlı bir parçası olacağını umuyor. Facebook, içerik kurallarını ihlal eden, sansasyonel klik bezini paylaşan veya sahte haberler yayınlayan kullanıcıların reklam yayınlama becerilerini kaybedebileceğini söyledi. “Pazarlamacılar dijital ortamda geniş kapsamlı bir endişe yaratıyor ve yayıncılara, reklam verenlere ve platformu kullanan insanlara en güvenli ortamı sağladığımızdan emin olmak için elinden gelen her şeyi yapmak istiyoruz” dedi Facebook’un küresel pazarlama çözümleri başkan yardımcısı Carolyn Everson.

Google’ın YouTube tarafından oluşturulan yönergeleri yakından taklit eden yeni politikalar, reklam verenlerin, mesajlarının nerede ve nasıl yayınlandığına ilişkin İnternet devlerinden daha fazla hesap verebilirlik talep ettikleri için ortaya çıkıyor. Facebook ve Google, yanlış ilanların platformlarına yayılmasına izin verdikleri için başkanlık seçimi sırasında ve sonrasında eleştirildi. Bu yıl YouTube, AT & T gibi büyük markalardan gelen mesajların terör ve nefret söylemini teşvik eden videolarda keşfedilmesinin ardından reklam verenlerin endişelerini gidermek zorunda kaldı. Wall Street Journal, Facebook Live yayınlarında en az 50 şiddet eylemi buldu.

Reklamcılık denkleminin öbür tarafında, Facebook, geçtiğimiz hafta, Haziran 2015’ten Mayıs 2017’ye kadar süregelen ve Rusya’da bulunan sahte hesaplar tarafından satın alınan bölücü konular üzerinde 100.000’den fazla değeri bulunan reklamları tespit ettiğini açıkladı. Şirketler bu gibi konularda konuşmaya hızla ilerliyorlar, özellikle de televizyon reklamlarında sitelerindeki video içeriğine ayrılan paranın daha büyük bir bölümünü çekmeye çalışıyorlar. Facebook, yüzlerce yayıncının ve bireyin geçtiğimiz yıl canlı video yayınları sırasında reklam yayınlamasını sağladı ve şirket kısa süre önce sitesinde “İzle” adlı bir şov düzenledi. Yeni yönergeler insanları daha fazla yayınlamaya teşvik ediyorsa G dereceli video içeriği ile Facebook’un reklam verenlerin sahasını yükseltme olasılığı yüksek. Reklamcılık için bir medya yatırım grubu olan GroupM’deki marka güvenliği için genel başkan yardımcısı John Montgomery, “Facebook büyük, devasa, devasa bir platform ve orijinal içeriği YouTube’un olduğu gibi para kazanmaya bile sahip değil” dedi.

Örneğin, şirket, 2.000’den fazla takipçisi olması için bu yıl canlı videolarda reklam yayınlamak isteyen sayfaları ve profilleri istedi. Dört dakika sonra en az 300 eş zamanlı izleyici varsa reklam gösterebilirler. Facebook, reklam verenlerin mesajlarının kampanyalar başlamadan önce nerede görülebileceğinin önizlemesini göstermeye başlayarak reklam verenlerin istenmeyen hedefleri engelleme şansını vermeye başlayacağını da belirtti. Şirket ayrıca, reklamların gerçekte nerelerde yayınlandığını rapor edecek. Markalar, reklamları olan belirli insanlara hitap etmek için Facebook’u kullandıklarında, yaş, cinsiyet ve bir kişinin kaç satırlık bir krediye sahip olduğu gibi özelliklerden oluşan bir kütüphaneden seçim yapabilirler. Pek çok reklam daha sonra insanların oynadığı ana Facebook ve Instagram özet akışlarında gösterilir ancak Facebook’daki ve Facebook’un “izleyici ağının” parçası olan mobil web sitelerinin dışındaki makalelerdeki ve videolarda da görünebilir.

Markalar önceden ne tür bir içeriğin yer aldığını göremedi ve bazıları Breitbart Haberleri gibi sitelere yerleştirildikten sonra tüketicilerin itirazlarıyla uğraşmak zorunda kaldılar. Facebook, izleyici ağında on binlerce uygulama ve site bulunduğunu ve 10.000’den fazla yayıncının, Anlık Makaleler adlı bir araç aracılığıyla platformunda yazıları sergilediğini belirtti. YouTube, rahatsız edici olmayan içeriklerin yanı sıra reklamları yayınlamayı sınırladı. Platformdaki birçok içerik oluşturucusu, videolarının otomatik sistemler tarafından haksız yere cezalandırıldığından şikayet ediyor. Facebook, muhtemelen benzer şikayetlerle uğraşmak zorunda kalacak ve sitedeki video reklamlardan para kazanabilecek kişilerin sayısını artıracaktır.

“İçeriğini sansürlemiyoruz; topluluk standartlarımıza uyduğu sürece içerik platformda da sürebilir “, dedi. “Bir yayıncı bu içeriği para kazanmak istiyorsa, para kazanma uygunluğu standartlarına uymak zorunda”.

Facebook, daha önce reklam verenlerin din, kumar ve din ve siyaset gibi “tartışılan sosyal meseleler” ile ilgili siteler ve uygulamalar da dahil olmak üzere daha sınırlı bir liste listesinden çıkmasına izin verdiklerini belirtti. Yeni kuralların yayıncılara “reklam yerleştirdiğimiz yeri anlamasını” sağlayacak ve reklam verenlerin rahatsız edici içeriği önlemesini kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi. Reklamlar için uygun bulunmayan içerik için de itiraz süreci bulunan şirket, Mayıs ayında ilan edilen topluluk kurallarını ihlal eden içeriği incelemek ve kaldırmak için 4.500 ekibine 3.000 kişi daha çalışmaya olan bağlılığını yineledi. (Kaç kişinin işe alındığına dair bir güncelleme sağlamadı.)


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.