Facebook, sessizce Bonfire olarak adlandırılan ve sekiz kişinin konuşmayı başlatmasına ve Instagram ve Snapchat gibi uygulamalarda bulabileceğiniz gibi özel efektler kullanmasına izin veren yeni bağımsız bir grup görüntülü sohbet uygulamasını test ediyor. Bu strateji, Facebook’un çok ekranlı bir grup görüntülü sohbet başlatma yetkisine sahip olmakla birlikte Bonfire için bir ev oluşturmasına ve aynı zamanda Messenger’ın 1,2 milyar aylık kullanıcılarının anında katılımına izin verebilir.

Bir ülkenin lansmanının bir gereği olarak, bunun açıkça Facebook’un performans gösterdiği bir test olması ve bunun, artan grup video sohbetine hitap ettiği düşünülen bir gösterge olması gerekiyor. TNW, Ağustos ayı ortasında Danimarka App Store’da ilk kez piyasaya sürülen ve daha sonra bu ayı özel efektler yapma becerisi ile güncellenen Bonfire uygulamasıyla 2.000 kez indirildi. Bonfire, Sequoia’nın liderliğinde 50 milyon dolarlık yeni bir fonlama turu düzenleyen Meerkat canlı performans uygulaması üreticilerinden bir gençlere odaklanan grup sohbeti olan Houseparty’nin bariz bir klonudur. Son zamanlarda, Skype, grup içi sohbet özelliğini ifadeler gibi eğlenceli özellikleriyle geliştirmek için uygulamasını güncelledi; buna karşın, iMessage tabanlı Fam gibi birtakım kişiler sahneye girdi. Uygulama ayrıca Houseparty, Airtime, ooVoo, Marco Polo ve diğerleri ile grup videosunda ve bir dereceye kadar Tumblr’ın Cabana veya YouTube’un Uptime gibi videoları ortak izlemek için kullanılan uygulamalarla yarışıyor.

Bu alandaki diğer uygulamalardan farklı olarak Facebook’un Bonfire, yalnızca yüz yüze görüşmeler yoluyla özel bir alanda arkadaşlarıyla takılmanın bir yolu değil, aynı zamanda içeriği Facebook’un mevcut sosyal ağ uygulamalarından birisidir. Facebook’un kendisi, Instagram ve Messenger da dahil olmak üzere. Sohbetinizden çıkmadan video sohbetinizden ekran görüntüleri alıp Facebook, Instagram, Messenger’a veya başka yerlerde paylaşabilirsiniz. Bonfire’da sohbet ederken, ekran boyutunu, eşit boyutlu kutulara sahip olan herkesten, konuşan kişiyi göstermek için ekranın çoğuna anahtarlayan bir ekran formatına geçirebilirsiniz. Messenger’da bulunuyorsanız, bir Bonus araması çağrısı yapmanız istenirse bir bildirim alacaksınız, ancak köşedeki Bonfire penceresindeki resim resimli resim penceresiyle Messenger’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Messenger’ın zaten kendi bölünmüş ekranlı grup video görüşme özelliği var. Ancak bu uygulama, video özelliği içeride gömülmüş haliyle bir yardımcı program olarak tasarlanmıştır. Bonfire’da sohbetinize hemen başlayabilirsiniz, ancak Messenger entegrasyonu sayesinde arkadaşlarınızın ayrı bir uygulamayı hemen indirmesi gerekmez.

Facebook, son iki yılda Facebook Live’ı agresif bir şekilde zorladı. Ancak gerçek şu ki herkes izleyici için performanslı değildir. Bonfire, canlıların aciliyetini ve sürekli etkileşimini sunan ancak arkadaşlarınızla sohbet etmenin düşük stresli hissiyatını sunan, arkadaşlarınızla “soğukkanlı” ortam sağlar.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.