internetKısaca İnternet’in Tarihçesi

Amerikan üniversitelerinden Massachusetts Institute of Tecnology’de başlatılıp (1962 yılı) geliştirilen projesi (Galaktik Ağ) ile ilk adımları atıldı. Daha sonra ise 1969 yılında esasen askeri araştırma projeleri için savunma bakanlığı tarafından ARPANET ismiyle bir ağ kuruldu. Giderek ağa dahil olan bilgisayarların çoğalması ile (özellikle üniversiteler ve araştırma kuruluşları) internet kullanımına başlanılmış oldu.

Öncelikle İnternet Nedir?

Var olan tüm bilgisayarların genel amaçla birbirleri ile etkileşimini sağlayan elektronik iletişim ağlarının tümüne “internet”, “net” veya türkçe karşılığı “genel ağ” denilmektedir.

Peki Bu İnternet’in Merkezi Neresi?

yazılımgelistirmeTabi ki internet nedir sorusuna vermiş olduğumuz cevapdan da anlaşılacağı üzere aslında internetin merkezi diye bir yer yok. Yani internet var olan bilgisayar ağlarının birleşiminden oluşur. Burada sadece büyük ve küçük ağlardan bahsedebiliriz. Arada bir kaç ağı devreden çıkarsanız da halen birbirine bağlı olanlar ağlar kendi aralarındaki iletişime devam eder. Bundan dolayı merkez diye bir şeyden bahsedemeyiz. Elbette bu ağları ayakta tutan büyük sunucular mevcut ancak bu sunuculara sürekli yeni ekleniyor. Dünya üzerindeki bu büyük sunucuların (root-serverların) haritasını http://www.root-servers.org/ adresinden inceleyebilirsiniz.

İnternete bağlanmak için gerekli olan malzemeler nelerdir?

Bu konuyu 2 Ana kategoriye ayırmamız gerekir. Bu kategoriler Yazılım ve Donanım.

ADSL-Modem-Kablo-Bağlantı-Şeması

Donanım kısmı için ise çalışabilecek donanıma tümüyle sahip PC, Laptop, Telefon, Tablet, Saat vs.. elektronik cihazlardan biri olmalı. İnterneti bize ulaştırmak için ise Telefon hattı veya Uydu cihazı gereklidir. Bunları ağa bağlayabilecek Modem cihazı veya entegresi dahil edilmelidir. Modemler dijital bilgileri analog bilgilere, analog bilgileri dijital bilgilere dönüştüren alet olarak tanımlanabilir. Bunlar kablolu veya kablosuz olabilmekteler. Kullanacağımız yere kadar gelen interneti kablolu modeme bağlamak için kablo kullanmalıyız. Genelde en çok kullanılan kablo CAT 5 diye adlandırılan kablo tipidir. Bu kabloların ucuna RJ45 adıyla adlandırılan parça takılarak modeme bağlanır. Modemin diğer ucuna ise telefon kablosunu bağlarız. Telefon kablosu vasıtası ile gelen verileri modem işleyerek kullacağımız cihaza aktarır. Bundan sonrasını yazılım kısmı ile anlatalım.

Yazılım kısmı için öncelikle elbette bir işletim sistemi mutlaka olmazsa olmazdır. Bir çok işletim sistemi donanım yeterli ise internete bağlanmak için ayrıca bir başka yazılıma ihtiyaç duymaz. Ama bazı internet servis sağlayıcıları özel yazılımları zorunlu tutmaya çalışırlar. Bu yazılımcıklar işletim sistemi ile entegre çalışmak zorundadır. Bunun haricinde kullanım alanına göre farklı yazılımlara ihtiyaç duyarız. Web sayfasını açabilmek için bir tarayıcı programına (İnternet Explorer, Chrome,Firefox gibi) ihtiyaç duyarız. Harici kullanımlar için kullanım alanına göre değişik programlar gerekebilir. Kısaca Mailler için genelde Outlook tarzı programlar, Online karşılıklı görüşmek için chat programları, Dosya transferleri için FTP programları gibi programlar kullanılmalıdır.

Konuyu uzatmamak adına yazımı burada kesiyorum. Elbette bu konuda insanın aklına bir çok soru gelmekte. Dilerseniz konu hakkında sorularınızı iletebilirsiniz.


29 yorum

e posta aderesim · 23 Mayıs 2019 14:20 tarihinde

çok gözel olmuş çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.