Pazar sabahı, saatler daha karanlık akşamları ve daha kısa günleri anlatan türkiyedeki insanlar bir saat uykusuyla uyanacak. Ancak, uykumuz ve hayatımız üzerindeki etkisi, sağlığımız ve ruh halimizden, ne kadar yaşayacağımız hakkında ne kadar şey biliyoruz?

1. En az sekiz saatlik uyku almamız söylendi

Dünyada, hastalıkların insanlar için farklı gruplarda ne sıklıkta seyredildiğine bakarak yapılan çalışmalar aynı sonuca varmıştır: Hem kısa uyku süreleri hem de uzun uyku süreleri bir dizi hastalıklara ve daha kısa yaşama yaşama eğilimlerine sahiptir. Ancak hastalığa neden olan kısa uyku olup olmadığını veya daha az sağlıklı bir yaşam biçiminin bir belirtisi olup olmadığını anlamak zordur. Kısa uyuyanlar genelde altı saatten daha az uykudan ve uzun uykudan genellikle dokuz ya da on saatten daha uzun süre uyku alanlar olarak tanımlanır.

2. Vücudunuzda yeterince uyku almadığında ne olur?

Toplamda beş milyondan fazla katılımcının katıldığı 153 çalışmanın kısa bir uykuda bulunması, diyabet, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık, koroner kalp hastalığı ve obezite ile anlamlı şekilde ilişkili bulundu.

3. Kendimizi onarmak için farklı uyku türlerine ihtiyacımız var.

Uyuduktan sonra, her 60 ila 100 dakika arasında süren “uyku aşamaları” döngüsünden geçiyoruz. Her aşama, uyku esnasında vücudumuzda meydana gelen birçok süreçte farklı bir rol oynamaktadır. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk aşama, uyanık ve uyku arasında uykulu, rahat bir durumdur; nefes alma ve verme yavaşlar, kaslar rahatlar, kalp atış hızı düşer.
  • İkinci aşama biraz daha derin bir uykudur; uyanık hissedebilirsiniz ve bu, birçok gecede uykuda olabilir ve bilmeyebilirsiniz demektir.
  • Üçüncü aşama derin uykudur. Vücudunuzda en düşük aktivite seviyesi olduğu için bu dönemde uyanmak çok zordur.

İki ve üç aşamalar birlikte yavaş dalga uykusu olarak bilinir; genellikle rüya görmez.

4. Uykusuz olan işçiler, daha sık hastalanırlar.

Vardiyalı çalışma birçok sağlık sorunu ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, günün yanlış saatlerinde çok az uykudan işçileri diyabet ve obezite riskini artırabileceklerini keşfettiler. Vardiya işçilerinin, “olumlu ya da kötü” sağlıklarını, 2013 NHS araştırmasına göre, bu gruptaki kişilerin, vardiya yapmayanlara kıyasla “sınırlayıcı uzun süren hastalık” şeklinde adlandırarak yaşama ihtimali çok daha yüksektir. .

5. Her zamankinden daha fazla yoksun bırakılmışız

Medya raporlarından yargılanmak için, uykusuzluk salgınının pençesinde olduğumuzu düşünürdük. Ancak biz gerçekten daha önce hiç olmadığı kadar yoksun bırakıldık mı?
15 ülkeden gelen verilere bakan büyük bir araştırma çok karışık bir tablo buldu. Altı kişi azalmış uyku süresi ile yedi uykusuz kişinin uyku süresi ve iki ülkenin karışık sonuçlarını gösterdi. Bir sürü kanıt, uyuduğumuz miktarın son nesiller kadar değişmediğini gösteriyor.

6. Biz her zaman bu şekilde uyuyamadık

Margaret Thatcher, birkaç outlier’den başka, gece gündüz sadece dört saat sürebilir; insanlar gece geç saatlerde yaklaşık yedi veya sekiz saat boyunca yatmaya eğilimlidirler.

7. Telefonlar gençleri uyanık tutuyor

Yatak odaları dinlenmek için bir mekândır, ancak dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla giderek doludur, bu da gençlerin başını sallamasını zorlaştırmaktadır. Her zamankinden daha farklı türlerde eğlenceye sahibiz, bu nedenle günaha daha fazla uyanık kalmaya çalışıyorsunuz. Elektronik cihazlar tarafından yayılan mavi ışık bizi daha az uykulu hissettiriyor. Aktivitenin kendisi yerine arkadaşlarla konuşmak ya da TV izlemek olsun, beynimiz kaybolması gerektiğinde uyarır.

8. Uyku bozukluklarının test edilmesi

Uyku sorunlarından şikayet eden doktorların sayısı artmaktadır. Gördüğü en yaygın ve en hızlı şikayet, hava yolunun çöktüğü ve insanlar uykularında nefes almayı bıraktığı obstrüktif uyku apnesi ve bu ağırlık ile ağırlıklı olarak ilişkilidir. Medya da rol oynadı çünkü insanlar, bir makaleyi okudular ya da semptomlarını çevrimiçi olarak aradıysalar pratisyen hekimlerine gitme olasılıkları daha yüksek, diyor.

9. Diğer ülkeler bunu farklı mı yapıyor?

İnsanlar yatarken veya uyandıklarında bir saat uyku süresi kadar, ancak genel uyku süresi ülkeler arasında oldukça değişiyordu. Genellikle ortalama bir nüfus daha sonra yatmaya başlarsa her durumda olmasa da daha sonra uyandılar.

10. Sabah horoz, akşam baykuş

Sabah insanlar ve akşam insanlar her zaman olmuştur. Bunu destekleyen genetik kanıtlarımız bile var. Fakat yapay ışık kullanımı, özellikle geç kalmayı tercih edenler için bu etkiyi arttırdı. Zaten bir gece baykuşu olmanın eğilimindeyseniz yapay ışık size daha sonra kalmanızı sağlayacaktır….

Kategoriler: Sağlık

1 yorum

berk · 28 Ekim 2017 11:00 tarihinde

yine her zamanki gibi efsane yazı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.