Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti Gary Illyes, dün gece bir kitleye New York’taki SMX Doğu konferansta “en azından birkaç site için” mobil ilk dizin yavaş yavaş yayılmaya başladı. Mobil sitelere ilk kez indeksleme sürecine kaç tane sitenin geçtiğini belli etmedi ancak Illyes’den “birkaç siteyle neyi kastettiğini” açıklığa kavuşturmasını istediğimde, Google dizinine göre bir kaçının dediğini söyledi. Dolayısıyla, çok sayıda web sitesi olabilir.

Google, halen test ettiği ve son derece yavaş ilerleyeceği için panoya dökülmesi için panik yaratmanın hiçbir sebebi olmadığını belirtti. Mobil endeksinin tamamen uygulanacağı öngörülebilir bir zaman olmadığını da sözlerine ekledi. Katılım, gelecek yıla kadar başlayacağımı beklemediğimiz için bir sürpriz oldu ancak olumlu test sonuçları Google’ı ileriye götürmeye teşvik etti. Anahtarlanacak siteleri seçerken Google, bir sitenin mobil ilk dizin için ne kadar hazır olduğunu tanımlamak için “sınıflandırıcılar” oluşturmuştur. Sınıflandırıcılar, içerik, bağlantılar, şema, multimedya vb. Olduğunda, masaüstü sitenin mobil siteye ne kadar eşit veya karşılaştırılabilir olduğunu belirler.

İçerik, bağlantılar, şema ve benzerlerinin tümü yüzde 100 seviyesinde eşleşirse Google bu siteyi mobil ilk dizine ekleme aşamasına geçirecektir. Yüzde 80 seviyedeyse, Google bekleyebilir ve webmaster’a, yüzde 100’ü karşılaştırılabilir hale getirmek için mobil sitede yapılması gereken özel değişiklikler olduğunu söyleyebilir. Her durumda, Gary Illyes, sınırlı sayıda siteye yayma amacının daha fazla test etmek olduğunu söyledi. Testler çok iyi gidiyor gibi görünüyor ve zamanla daha fazla siteye yayılacaktır. Rollemenin son derece yavaş ilerleyeceğini ve Google’ın işlemi webmasterlara yol boyunca ileteceğini söyledi. Google’ın, bir noktada yayınlanacak ve webmasterlerin ve SEO’ların süreci anlamalarına yardımcı olacak bir blog yazısı bulunmaktadır. Şirket, ürün tanıtımı veya blog yazısı için bir zaman çizelgesi veya ETA sağlamayacak, ancak Illyes yolda olduğunu onayladı.

Kategoriler: Webmaster

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.