Bilgisayar korsanları daha yaratıcı hale geldiler ve web sitelerinden ödün vermenin yeni yollarını buldular. Günümüz dünyasındaki bir web yöneticisi olarak, sitenizi kötü niyetli saldırılardan uzak tutmak giderek daha da önem kazanmaktadır. Siber güvenlikte bir dereceye kadar gelen uzmanlığa sahip olmak kesinlikle yardımcı olabilir, ancak olmadan kimseler için, kötü niyetli saldırganların sitenizin güvenliğini aşmasına nasıl engel olacağını bilmek ezici olabilir. Web sitenizi güvence altına almanıza yardımcı olacak birkaç genel tavsiyeler aşağıda verilmiştir.

HTTPS’ye taşınma

Web sitenizi HTTPS’ye geçirmek, web sitenizin güvenliğini artırmak için basit bir yöntem olabilir. Google’a göre, HTTPS, davetsiz misafirlerin sitenizle kullanıcının tarayıcısı arasındaki iletişimi engellemesini önler. Davetsiz misafirler, oteller gibi meşru işletmelerden hatta kötü niyetli hacker’lardan gelen ISS’lerden herhangi biri olabilir. İstenmeyen davetsiz misafirler, hassas bilgiler edinmek, kötü amaçlı yazılım yüklemek veya web sitenize izinsiz girmek için güvenli olmayan iletişimleri istifade edebilir. Herhangi bir güvensiz istek, hassas bilgilerin kullanılmadığı web sitelerinde bile kullanıcılarınızın davranışı ve kimliği hakkında bilgi ortaya çıkarabilir.

Yazılımı Güncel Tutmak

Yazılımınızın güncel olduğundan emin olmak, sitenizi güvende tutmanın önemli bir bileşenidir. Bu, sunucu işletim sisteminiz ve sitenizde çalışan herhangi bir yazılım için geçerli olabilir. Bir CMS kullanıyorsanız, örneğin WordPress’i alırsanız, yeni güvenlik güncelleştirmeleri olduğunda uyarılar olacaktır. Bir güncelleme mevcutsa, sahip olduğunuzdan emin olun. Hackerlar, keşfedildikleri zaman web yazılımındaki delikleri çabucak kullanırlar. Güvenlik güncelleştirmelerinin üstünde kalmak bu kötü niyetli saldırganların sitenizi tehlikeye atma riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Web Site Güvenliği Yazılımı

Bazı durumlarda, web sitesi güvenlik yazılımına yatırım yapmak faydalı olabilir. Bu programlar web sitenizi tarar ve güvenlik açıklarını tespit eder. Çoğu zaman, bu programlar bu açıkları gidermek için bile kullanılabilir. Web sitesi güvenlik yazılımı, web sitenizin saldırganlara karşı savunmasız olmasını önleyebilir. Güvenlik sağlayıcılarına bazı örnekler:

  • Sitelock: Sitelock, güvenlik açıklarını tarayabilir, kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir, arka kapıları ortadan kaldırabilir ve DDoS gibi saldırıları önleyebilir.
  • McAfee Web Gateway: McAfee Web Gateway, web trafiğinin her yönü için güvenlik sağlar, sitenize yüklenen içeriğin güvenliğini sağlar ve kötü amaçlı yazılımları önler.
  • StopTheHacker: Kötü amaçlı yazılımı algılayabilir ve kaldırabilir, size web sayfalarını değiştiren ve kimlik avına engel olan kötü amaçlı kodları gösterebilir.

Hata mesajları

Web yöneticileri her zaman web sitesi hatalarından kaçınmak isterler, ancak web sitelerinin en sağlam yerlerine bile gelirler. İnanmak zor olabilir, ancak web sitenizdeki bir hata mesajındaki küçük bir bilgi bile potansiyel bir saldırgana zarar verebilir. Örneğin, bir hata mesajı, sunum katmanınızla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarabilir; bu da, saldırganların güvenlik açıklarını nereden bulacağınıza dair bilgi verebilir. Saldırganların sitenizin güvenliğinden nasıl geçeceği konusunda bilgi edinmesini önlemek için kullanıcılara çok kısa ve genel bir hata mesajı vermenizi öneririz.

Şifreler

Şifrenizin güvenli olduğundan emin olmak basit ve ilkel gözüküyor ancak yine de web sitelerinin ele geçirilmesinin en yaygın yollarından biridir. Kişisel bilgilerinizle bir şekilde ilişkili olan şifreleri kullanmaktan kaçınmanız önerilir.
Bir bilgisayar korsanının kişisel bilgilerinizden biraz edinmesi mümkünse, şifrenizi tahmin etmesi daha muhtemel hale gelecektir. Bir şifre üreticisi, web sitenizi saldırılara karşı daha savunmasız hale getirmek için çok kullanışlı bir araç olabilir. Bu ipuçları, sitenizin güvenli olduğundan emin olmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir. Bazıları belirgin gözükebilir, ancak birçok web yöneticisi site güvenliği üzerindeki etkisini fark etmiyor. Kötü amaçlı tehditler yakın gelecekte yok olacak gibi görünmemektedir, bu nedenle site sahipleri uyanık kalmalıdır.


1 yorum

Abdüddar · 22 Eylül 2017 17:15 tarihinde

Muhteşem makale.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.