Microsoft’un en üst düzey avukatı, hükümetin son günlerde yüz binlerce sistemi vuran dünya çapında fidye yazılımı WannaCry saldırısının sebebinin bir parçası olarak hack araçlarının yığılmasını sorumlu tuttu. Başkan ve baş yasal görevli Brad Smith, WannaCrypt’in Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir istifaya dayandığına ve hükümetlerin güvenlik açıklarını satıcılara rapor ettirmesini gerektiren yeni bir “Dijital Cenevre Sözleşmesi” çağrısını yenilediğine dikkat çekti. Bunları stoklamak, satmak veya istismar etmektir. Smith said: 

“Dünyanın hükümetleri bu saldırıyı uyandırma çağrısı olarak görmelidirler. Farklı bir yaklaşım benimsemek ve siber alanda fiziksel dünyadaki silahlara uygulanan kurallara uymak zorundalar. Hükümetlere, bu açıklardan ve bu istismarlardan yararlanarak sivillerin maruz kalabileceği zararları göz önüne getirmeliyiz. “

Smith, son WannaCry saldırısının devlet kurumlarının zihnini değiştireceğini ve özellikle de WannaCry teknolojisi NSA’dan çalındığından, hack araçlarını gizli olarak durdurmayı ve onları düşmanlara karşı kullanmayı umduğunu söyledi. Smith, savaş çağrısında bulunan Savaşa Karşı Savunma ve Savaşmayı Yöneten Cenevre Sözleşmesi kurallarına benzer şekilde cyberwarfare kullanımına ilişkin uluslararası bir sözleşme imzaladı.  WannaCry, Windows XP ve Windows Server 2003 de dahil olmak üzere uzun süredir terk edilmiş işletim sistemleri için güvenlik düzeltmeleri yayımlamak için olağanüstü bir adım attığını ve bu yüzden dünyanın her köşesinde hala yaygın olarak kullanılmakta olduğunu ve WannaCry’nin dünya çapında sorun olduğu dile getirildi.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.