Microsoft, Windows 10 kaynak kodunun bir bölümünün çevrimiçi sızdırıldığını doğrulamıştır. Normal olarak halka görünmeyen yazılım öğelerini içeren sızıntı, bilgisayar korsanlarının güvenlik zayıflıklarını ortaya çıkarma ve kullanma fırsatını temsil edebilir. Sızıntı, orijinal olarak UK tech site The Register tarafından rapor edildi ve sızdırılan dosyaları USB ve Wi-Fi modülleri için hem de Windows 10’un ve Windows Server 2016’nın eksiksiz yapıtlarını içeren “kapsamlı bir kaynak” olarak niteledi.
Bununla birlikte, sızıntının “göreceli olarak küçük” olduğunu iddia ederek, bu değerlendirmenin bir bölümüyle çelişiyor. Sızdırılan malzemelerin çoğu, düzenli olarak geliştirme ortakları ve diğer müşterilerle paylaşılan kod paketlerinin bir parçası olarak Microsoft’un dışında dolaşıma girmiş durumda.
Bununla birlikte, Microsoft’un ağına yapılan saldırılardan kaynaklandığına dair endişe verici kanıtlar var. Verge, İngiltere’de iki kişinin Microsoft’a saldırmakla suçlanan tutuklamalara işaret ediyor ve Ars Technica, Mart ayında Microsoft’a kesilen ve doğrulanmamış bir rapor aldı. Dosyalar o tarihten bu yana terk edilmiş veya tamamlanmamış bir yazılım koleksiyonundan Beta Archive’den kaldırıldı.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.