Başkan Yardımcısı Mike Pence, canlanan Ulusal Uzay Konseyi geçen hafta yapılan açılış toplantısında, bilimsel, ticari ve ulusal güvenlik çıkarlarının öne çıkardığı “NASA astronotlarını aya geri getireceğiz” sözü verdi. Açıklamaları, NASA yöneticisinin yeni adayı olan ABD Temsilcisi Jim Bridenstine tarafından ortaya atılan ay ilk gündemi tasdik etti. Geçen sonbaharda yayınlanan bir demeçte “Bizim yaşantımız artık uzaya bağlı ve Amerika, sonsuza kadar uzay aracına sahip ulus olmalı” dedi.

Özel Yarışma

Yarışın ayın ilk adımı zaten devam ediyor. İlk etapta 30 milyon dolar kazanacak olan Google Lunar XPrize için beş takım, 31 Mart 2018’e kadar sekiz dakikalık yüksek çözünürlüklü “mooncasts” a eve geri dönerek ayda bir rover atacak, 500 metre yol alacak ve eve geri dönecekler! Apollo sitelerinden birine yakın olan ve video gönderen herhangi bir gruba 4 milyon dolar ekstra harcama yapıyor. Ay XPrize kuralları, her takımın bütçesinin yüzde 10’undan fazlasının hükümet fonundan gelemeyeceğini belirtti. Yarışmacılar, Moon Express adlı Silikon Vadisi destekli bir uzay araştırması şirketi ile birlikte Hindistan, İsrail ve Japonya’daki yeni şirketleri de içeriyor. Uzay araştırmalarına yönelik bu girişimci yaklaşım, Trump yönetimi, Boeing ve Lockheed Martin gibi geleneksel havacılık müteahhitleri ve SpaceX gibi yükselişler ile ortaya çıkan fikir birliği görüşünü yansıtıyor.

Lunar için su prospekti

Ay için yeni ticaret rekabeti ile harmanlanmış olan ulusal rekabetin eski lezzetleri. Bridenstine, 1970’lerden bu yana tekli ay dokunuşunun ABD tarafından değil Çin tarafından gerçekleştirilmesinden çok memnun değil. Çinli roket bilim insanları, Chang’e-3 arazi aracını ve Yutu gezginini dört yıl önce aya koydular. Gezici, Ağustos 2016’da ölü olarak ilan edildi ancak arazi inişten sonra en az üç yıl çalışıyordu. 2018’de Çin Ulusal Uzay Ajansı, daha önce hiç keşfedilmemiş olan ay yüzeyinin örneklerini geri getirmek için ayın uzak tarafında bir başka soruşturma başlatmayı hedefliyor. Rusya, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte Sovyet keşiflerinin 1970’lerde durduğu dört planlı sondajla birlikte bulunuyor. Bu Luna serisi, landers, ay-uydu veri bağlantısı ve bir yüzey sondajı içermektedir. Geride bırakılmamak için NASA, 2020’de fırlatılacak olan ay-madencilik gezici Resource Prospector’ı test ediyor. Bir prototip, Houston’daki Johnson Space Center’daki Apollo görevlerinin yönlendirildiği bir kanıtlama zeminde testlere tabi tutuluyor. Bütün bu etkinlik, yakın zamanda yapılan iki bilimsel keşiften etkileniyor. 1990’ların ortalarında, araştırmacılar ayın ikliminin her iki yanında da sürekli güneş ışığı alan dağlar ve sırtlar tespit ettiler. Güneş panellerini zirve noktalarına yerleştirmek, iki haftalık uzun ay geceleri bir robot veya insan kolonisine nasıl güç verileceği sorununu düzgün bir şekilde çözecekti.

Uluslararası Ay İstasyonu

Madencilik işlemleri ve yakıt depoları otomatik olabilir, ancak aya dönüş neredeyse kaçınılmaz olarak insan kâşiflerini içerecektir. Hükümet tarafında, sızdırılmış bir Koz önergesi “eylem planı”, 2028 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonunun devre dışı bırakılmasının öncesinde astronotları ay yüzeyine getirmesini önermektedir. Özel sektörde SpaceX’in uzay gemisi Elon Musk ve Blue Origin’in Jeff Bezos’u, insanları aya göndermek için kendi konseptlerini salıverdiler. Özellikle, her iki şirket de Ulusal Uzay Konseyi toplantısına katıldı. Geçen Mart ayında Bezos, Trump ekibini, su taşıyan bir ay kraterine feribot gönderecek bir Amazon tarzı uzay dağıtım hizmetini özetleyen yedi sayfalık bir beyaz tebliğ gönderdi. Bu teslimatlar Miller’ın umut verdiği yakıt istasyonlarından birini destekleyebilir, ancak Bezos da onları kalıcı bir çözüm için bir başlangıç olarak hayal ediyor. Bezos açıklama yaparken, Musk ay boyunca geziye çıkma planlarını duyurmuştu. Fakat Temmuz ayındaki bir konferansta, ay keşifinde farklı bir yaklaşım kabul etti. Musk, “Halkı harekete geçirmek istiyorsak, ayda bir temel oluşturmamız gerek” diye heyecanlı bir kitleye seslendi. Ardından geçtiğimiz ay BFR’ye çağırdığı yeni bir lansman aracı planlarını açıkladı ve bir siteyi ziyaret ederek, Ay Tabanlı Alfa olarak adlandırdığı bir siteyi ziyaret ettiğini gösterdi. Miller, özel rekabetin, hazır donanımın ve hedeflenen hedeflerin, hem maliyetleri hem de gecikmeleri önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna ulaşan 2015 tarihli bir çalışmanın ortak yazarıdır.

Miller, “İlk insanlık adımı, git kelimesinden beş ila yedi yıl önce aya geri koyabilirdik” dedi. İlk iniş, 10 milyar dolara tamamlanabildi ve sonuçta 40 milyar dolarla ay tabanına ulaşıldı. Bu kadar radikal tasarruf, gelecek yıl 561 milyon dolar tasarruf sağlayacak olan, Trump yönetiminin bütçesiyle olan arzularını uzlaştırmaya doğru uzun bir yol kat edecektir. Madencilik karakollarının ve XPrize yol tarayıcılarının aksine, bir ay tabanı, tek bir şirket ya da ulusun tek başına çalışması için çok büyük ve karmaşık görünmektedir. Daha makul olan, muhtemelen bir kamu-özel ortaklığı olarak yapılandırılan bir Uluslararası ay istasyonu olacaktır. O halde, zorlu bir meydan okuma, böylesine iyi yerleşim alan bir sığınmayı, ticari ve kâr amacı gütmeyen ay deneyleriyle öncü bir Vahşi Batı ile uzlaştırmanın bir yolunu buluyor olabilir. ESA’nın genel direktör yardımcısı Jan Woerner, ajansının ay çöpçatanı fikrini desteklemektedir. Woerner “Ay ile ilgilenen tüm aktörlerin bir listesine sahibiz. Onları birbirine bağlayarak birbirimizden fayda sağlayabiliyoruz. Biz etkinleştirici, kolaylaştırıcı ve aracıyız. ” dedi. Bridenstine, bu liderliğin karşısına daha çok ihtiyaç duyuyor: “Amerika Birleşik Devletleri, özgür dünyaya ve sorumlu birimler için alanı koruyabilen tek ülke.” dedi. Bu argümanların çözülmesi, ayın uzun vadeli gelişimi için anahtar olacaktır. Fakat bu tür noktaların tartışılmakta olduğu gerçeği, bir ay devriminin eşiğindeyiz sinyallerini veriyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.