Intel, tamamen kendi teknolojisine dayanan yeni nesil SSD’ler geliştirdiğinde, sonuç genellikle başları çeviren bir üründür. Birkaç kez, Intel orijinal X25-M’den başlayarak SSD performansı için yeni bir standart belirledi. Tüketici SSD pazarının en son çöküşü, ilk tüketici NVMe SSD olan Intel SSD 750 oldu. Bu önemli sürümler her yıl olmuyor ve aradaki yıllarda Intel’in rakipleri her zaman Intel’i yakalayıp aşıyor. Bununla birlikte, Intel’in bu yılki devrimi, yarışmanın yakında eşleşmesi çok zor olacak. Intel’in önceki kayıt ayarlı tüm SSD’leri, sürücünün denetleyicisine kalabalığın öne çıkmasına dayanıyordu. Bu kez, Intel’in avantajı depolama ortamından sağlanıyor: Flaş bellekten daha yüksek performans sunan yeni bir uçucu olmayan bellek olan 3D XPoint bellek teknolojisi.

Intel Optan SSD 900P

Yeni Intel Optane SSD 900P, ılımlı bir kapasiteye sahip en yüksek performans seviyesini sunan birinci sınıf NVMe PCIe SSD’dir. Optane SSD 900P, çok yüksek disk yüklü iş yükleri olan ileri teknoloji masaüstü sistemleri ve iş istasyonları için tasarlanmıştır. Optane SSD 900P herkese uygun değildir ve mevcut ürünleri yerinden oynatmayacak ve tek başına, en hızlı flash bellek tabanlı SSD’lerin sattığı fiyatların iki katından daha yüksek olan fiyatlarla yeni bir ürün katmanında mevcut.

Optane, Intel’in 3D XPoint belleğe sahip ürünler için markasıdır. Intel Optane SSD 900P aslında serbest bırakılacak üçüncü Optane ürünüdür ancak üst seviye tüketici pazar segmentini takip eden ilk aile üyesidir. Bu yılın başlarında piyasaya sürülen Intel Optane Memory M.2 diskleri, genel amaçlı depolama için çok küçük kapasiteye sahipler ve bunun yerine bir mekanik sabit disk ile eşleştirilecek bir önbellek aygıtı olarak pazarlanıyorlar. Intel’in önbellekleme stratejisi çalışıyor ve bir sabit disk sürücüsünün tepki vermesini ana akış düzeyindeki SSD seviyesine kadar getirebilir, ancak bunun da sakıncası vardır. Optane Belleği önbelleği, kurulum için birkaç fazladan adım gerektiriyor ve önbellekleme yazılımı yalnızca bu sene tanıtılan Intel platformlarında çalışacak: Kaby Lake veya daha yeni.

Optane SSD DC P4800X, Intel’in amiral gemisi kurumsal SSD’sidir ve buna göre fiyatlandırılmıştır ki, tüketici bütçelerinden çok uzak ve 375GB’lık bir fiyat etiketi bile elde etmek oldukça zordu. Kurumsal depolama pazarında P4800X son derece araştırılmış ancak tüm kullanım durumları için uygun olmayan performans ve dayanıklılık üzerindeki kapasiteyi ön planda tutan birçok kurumsal SSD’ye tehdit oluşturmaz. Optane SSD 900P fiyatları, M.2 PCIe SSD’lere uygun fiyat isteyen tüketiciler için halen bazı şoklara neden olacak, ancak birden fazla GPU’yu veya 10+ CPU çekirdeğini paketleyecek makine türleri için kabul edilebilir. Optane SSD 900P muhtemelen böyle bir sistemin tek sürücüsü olmayacaktı, ancak yanan hızlı birincil depolama aygıtı gibi iyi çalışıyordu.

Intel Optane SSD 900P Özellikleri
Kapasite280 GB480 GB
KontrolörIntel SLL3D
BellekIntel 128Gb 3D XPoint
ArayüzPCIe 3.0 x4
Form FaktörüHHHL Add-in card or
2.5″ 15mm U.2
HHHL Add-in card
Okuma Hızı2500 MB/s
Yazma Hızı2000 MB/s
Rastgele IOPS Okuma550k
Rastgele IOPS Yazma500k
Güç Tüketimi8W Okuma
13W Yazma
14W Patlama
5W Boş
Yazma Dayanıklılığı10 DWPD
Dayanıklılık5 years
Tavsiye Edilen Fiyat$389 ($1.39/GB)$599 ($1.25/GB)

Intel Optane SSD 900P başlangıçta 280GB ve 480GB kapasiteleri ile piyasaya çıktı. Her iki boyut da PCIe 3.0 x4 yarım boy ve yarım uzunlukta ek kart olarak sunulacak ve 280GB model 2.5 “U.2 disk olarak satışa sunulacak.Yüksek kapasiteler daha sonra eklenebilir, ancak Intel hiçbir şey vaat etmiyor Sıralı aktarım hızları bugünlerde bir NVMe SSD için özel bir şey değil ki, Samsung’un 960 PRO’u çok daha yüksek okuma hızlarına ve biraz daha yüksek yazma hızlarına sahip. Rastgele okuma ve yazma IOPS’leri, SSD’nin daha önce sunduğu herhangi bir tüketici tarafından çok daha yüksek.

Intel’in güç tüketimi ile ilgili özellikleri, Optane SSD 900P’nin yalnızca masaüstünde üretilen bir üründür. Dizüstü bilgisayarlar bir SSD’ye 14W’a kadar besleme yapmak için donanıma sahip değildir ve genellikle 50mW yerine 5W’de boşta çalışan bir sürücüyü soğutmak için donanıma sahip değildirler. Optane SSD 900P’nin sunduğu performans seviyesi bir M.2 kartının güç bütçesi veya alan kısıtlamaları dahilinde olamaz. Intel’in sunduğu beş yıllık garanti, günümüz pazarında üst düzey bir SSD için tipik bir özellik ama Samsung’un amiral gemisi 850 PRO SATA SSD’nin sunduğu 10 yıllık garanti ile karşılaştırılmıyor. Öte yandan, günde 10 yazma yazma dayanıklılığı, çoğu tüketici SSD’sinden çok daha yüksek çünkü 0.3 DWPD daha tipiktir.

Kategoriler: TEKNOLOJİ

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.