Osmaniye’nin En Lezzetli Yöresel Yemekleri

Osmaniye coğrafi konum olarak Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz Bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle de yemek kültürü iki bölgeye de oldukça yakındır. İki bölgenin harmanlanması ile birlikte Osmaniye yöresel yemekleri meydana gelmiştir. Bölgenin toprakları oldukça verimlidir ve yemeklerde kullanılan ana malzemeler yörede taze olarak elde edilen tarım ürünleridir.

Akdeniz mutfağının zengin yemeklerinin yanı sıra Güneydoğu Anadolu bölgesinin baharatları ile de harmanlanan mutfak kendisine has bir lezzete sahiptir. Osmaniye meşhur yiyecekleri yörede taze olarak elde edilen ürünlerden elde ediliyor. Bu nedenle de elde edilen yemeklerdeki tazelik oldukça fazla hissedilebiliyor. Yörenin mutfağında çeşitli meze ve kebapların yanı sıra salatalar da meşhur olarak yer alıyor.

Osmaniye Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun birleştiği en güzel mutfaklardan birisine sahiptir. Bu lezzetler içerisinde birkaç tanesini yazımızda bulunduracağız.

Hamur ile Etin En Güzel Buluşması: Etli Kömbe

etli kömbe

Ete düşkünlüğü ile bilinen Osmaniye yöresindeki halk, bu yemeği sıklıkla sofralarında bulunduruyor. Osmaniye’deki halk tarafından oldukça fazla yapılan bu yemek, günün her öğününde tercih edilebiliyor. Yapımında emek istediği için turistler tarafından merak ile izlenen bir lezzettir. Hamurun içerisine konulan kıyma ile birlikte kişileri bambaşka bir lezzete sürüklüyor. Damak tadını daha da genişletmek isteyen kişiler için tercih edilebilir bir yemek olarak listede yer alıyor.

Geniş Sofraların Vazgeçilmezi: İçli Köfte

içli köfte

Akdeniz mutfağı geleneğinden gelen içli köfte, yapımı ile oldukça fazla emek isteyen yemeklerden bir tanesidir. Bu yemeğin en önemli özelliklerinden birisi yörede üretilen taze bulgurdan yapılıyor olmasıdır. Ayrıca baharatlarla da lezzetlendirilen köftenin içi hazırlanan harç ile dolduruluyor. Kızartılarak pişirilen bu köfte, çeşitli sofralarda meze olarak servis ediliyor. Yöredeki halk tarafından yeşillik ve bol limon ile birlikte yeniliyor. Bu nedenle de ekşili bir tada sahip olan köfte oldukça fazla beğeniliyor. Doyuruculuğu fazla olan köfte bir ya da iki tane olarak tercih ediliyor.

Osmaniye’nin Benzersiz Lezzeti: Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

 

Osmaniye yöresel yemekleri arasında yer alan bu yemek keçi ya da oğlak eti kullanılarak yapılıyor. Yemeğe adını verdiği hayvan kaburgasında yapılıyor. Osmaniye toprakları için özel olan bu yemek, halk tarafından sıklıkla yapılıyor. Düğün, kutlama gibi özel zamanlarda özellikle tercih edilen bu yemek pilav ile birlikte servis ediliyor. Pilav tepsiye yayılıyor ve üzerine doldurulan kaburga konuluyor. Bu yemek turistlerin de oldukça fazla ilgisini çekiyor.

Pirinç ile Fıstığın En Güzel Buluşması: Yer Fıstıklı Pilav

Yer Fıstıklı Pilav

Osmaniye yemekleri içindeki bu yemeğin asıl özelliği, şehirdeki topraklarda özel olarak üretilen fıstıklardan yapılıyor olmasıdır. Osmaniye’ye özgü bu yemeği yapmak için tarifdefteri.net sayfasına bakabilirsiniz. Yemek kendisine özgü tadı ile yiyenleri adeta büyüleyen bir özelliğe sahiptir.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.