Başka birinin nasıl düşündüğünü ve hissettiğini anlama konusunda, gözlerinizi kapatıp dinlemek en iyisi olabilir. Bir Amerikalı psikolog tarafından yapılan bir araştırma, insanların hem izleyip dinlediklerine kıyasla hem de sadece seslerine odaklanıldığında başkalarının duygularını daha iyi alabildiklerini ya da sadece onları izlediklerini ileri sürüyor. Yale Üniversitesi’nden sosyal bir psikolog olan ve çalışmanın yazarı Michael Kraus, “İnsanlar duygularını iletmek için duygularını kullanmada oldukça iyidir ancak duygu araştırmaları tarihsel olarak neredeyse tamamen yüz ifadelerine odaklanmıştır” dedi.

Bir kişinin sesine ait bilgileri yüz ifadeleri ve diğer ipuçları ile birleştirmek, ilk önce düşüncelerini ve duygularını anlamanın bir yolu gibi görünse de, Kraus duyuları bir araya getirmenin dikkatleri bölüştürdüğünü söylüyor. Ayrıca, yüz ifadeleri bir insanın gerçek duygularını maskeleyebilir, kişinin duygularını nasıl anladığı ve etiketlediği konusunda dil önemli bir rol oynamakla birlikte, sesle daha zahmetli olduğunu söylüyor. Dediğine göre, insanların söyledikleri ve söyledikleri başkalarının duygularına en net anlayışları sunuyor. Kraus. “Aslında insanların söylediklerini ve söyledikleri yolları düşünürken, iş yerinde ya da kişisel ilişkilerinizde başkalarının daha iyi anlaşılmasına yol açabilir” dedi.

Amerikan Psikolog dergisinde yayınlanan bu çalışmada, 1770’den fazla kişiyi kapsayan beş deneyin bir serisi açıklandı ve katılımcılar farklı bir duyguyu yansıtan bir dizi ölçek kullanarak başka bir kişinin nasıl hissettiğini değerlendirdi. Deneyler arasında, 266 yabancı eşleştirildi, sonra ışıklı bir ışıklı odada ve bir odada hem yiyecek hem de içki içti. Her durumda, katılımcılar daha sonra kendi duygularını ve ortaklarının skorlarını bir dizi ölçekte derecelendirdiler. Sonuçlar, katılımcıların ışıkları kesildiğinde partnerlerinin duygularını daha iyi tahmin edebildiklerini ortaya koydu.

Diğer bir çalışmada, çevrimiçi olarak işe alınan yaklaşık 600 katılımcının her biri, üç senaryonun birinde yukarıdaki deneyde yer alan üç kadından oluşan bir videoyu gösterdi: ışıklı oda sohbeti, karanlık oda görüşmesinin gece görüş videosu ve karanlık odada yalnızca görüşmenin ses kaydı yapıldı. Sonuçlar izleyicilerin ses kayıtlarında kadınların duygularını en iyi şekilde değerlendirebildiklerini gösteriyor. University College London’daki konuşma iletişim grubunun başkanı Profesör Sophie Scott, insanların duygusal haldeyken seslerinden daha çok yüz ifadelerini kontrol edebildiklerini ve bazı durumlarda seslerin ve görsellerin farklı bir hikaye anlattığını kabul etti. Ancak son araştırmanın sonuçlarının çok ilginç olduğunu söylerken, dramatik olmadı. Scott. “Etki boyutları çok küçük. Bu, diğer ipuçlarının bir fark yarattığı olabilir veya muazzam bir fark değildir.” dedi. Ancak, çalışmaların katılımcılar arasında duygusal farklılık yaratmadığı sonucuna varmıştı.

Scott, sesin öneminin herkes için geçerli olmayabileceğini belirtti ve diğer araştırmalara göre konuşmanın anlaşılması engellendiğinde kişilerin başkalarının yüz ipuçlarını incelemek için gelişmiş bir yetenek geliştirdiğini belirtti. Kraus “Aslında işitme problemi olan insanların duygusal ifadelerin ve sözsüz ifadelerin ayrıştırılmasında ustalık sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi. Sheffield Üniversitesi’nden insan iletişimi profesörü Ray Wilkinson, araştırmanın ilginç olduğunu belirtti ancak bulguların “gerçek yaşam” etkileşimlerini yansıtmayan deneysel durumlara dayandığını belirtti ve bir kişinin konuşmasının içeriği şaşırtıcı olmayan bir şekilde, önemli, diğer araştırmalar jestlerin bir nokta bulmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

“Bulgular, genel olarak insan iletişimi hakkında bildiklerimizin çoklu modal olmasıdır – yalnızca sözlü değil” şeklinde biraz şaşırtıcıdır. “Hareket ve yüz ifadesi iletişim için de önemlidir ve genel anlamı arttırır.”

Wilkinson, durumun duygular için farklı olabileceğini belirtmesine karşın, “gerçek” mesaj fikrinin sorunlu olduğunu da ekliyor. Sözlü ve yüz ipuçları farklı bir mesaj sunarken “bunu ifade etmek istediğimiz şeyin bir parçası olabilir” dedi. “Gerçek mesajın ne demek istediğimize ya da ‘gerçek’ duygunun ne olduğuna bağlı – kendi içerisinde kaygan bir kavram olabilir.”

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.